Erkan TEK

Erkan TEK

Yönetim Kurulu Üyesi - Hazine ve Maliye Bakanlığı Temsilcisi

1980 yılında Sivas’ta doğan Erkan TEK, 2003 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünden mezun oldu. 2014 yılında ABD'de Duke University (Sanford School of Public Policy) Uluslararası Kalkınma Politikası yüksek lisans programını tamamladı. Halen Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde iktisat doktora programında çalışmalarını sürdürmektedir.

Hazine Müsteşarlığındaki kariyerine 2005 yılında Kamu İktisadi Teşebbüsleri Genel Müdürlüğünde başladı. Söz konusu Genel Müdürlüğün farklı dairelerinde Hazine Uzman Yardımcısı ve Hazine Uzmanı olarak görev yaptı. 2014 yılında Sosyal Güvenlik ve İstihdam Dairesinde çalışmaya başlayan TEK, 2019 yılında anılan Daireye, Daire Başkanı olarak atandı. Bu süreçte orta vadeli programlar kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumuna ve İşsizlik Sigortası Fonuna ilişkin finansal projeksiyonların hazırlanmasında yer aldı ve sosyal güvenlik sisteminin finansal sürdürülebilirliğine yönelik analizler yaptı. İlaveten, sosyal güvenlik, genel sağlık sigortası, işgücü piyasaları ve işsizlik sigortası konularında politika önerilerinin geliştirilmesine katkı verdi. Bu dönem boyunca IMF, OECD ve Dünya Bankası toplantılarında Hazine ve Maliye Bakanlığını temsil etti.

2021 yılında Hazine ve Maliye Bakanlığı Kamu Sermayeli Kuruluş ve İşletmeler Genel Müdürlüğüne Genel Müdür Yardımcısı olarak atanan TEK halen bu görevi sürdürmektedir. Ayrıca, 02 Aralık 2021 tarihinden itibaren Türkiye İş Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

İyi derecede İngilizce ve orta düzeyde Almanca bilen TEK, evli ve iki çocuk babasıdır.