21.07.2022 08:46:48

Bakanımız Prof. Dr. Vedat Bilgin Kütahya'da İşbaşı Eğitim Programı Törenine Katıldı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Vedat Bilgin Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde Nursan Holding ile Kurumumuz arasında düzenlenen İşbaşı Eğitim Programı Töreni'nde, Türkiye'nin gelişmesinin temel unsurlarından birinin sanayide istihdam oluşturmak olduğunu söyledi.

Türkiye'nin 50 yılda hızlı şekilde değişim yaşadığını, endüstriyel değişimin başarılı olabilmesi için sanayinin gelişmeye devam etmesi gerektiğini belirten Bilgin, "Değişimin bir yönü ekonomidir, ekonominin sağlayacağı imkanlardır, kaynaktır, yatırımdır, yatırımın finansmanıdır, tasarruftur, yatırımların üretime dönüşme sürecidir; ama diğer yönü de insanların bu sürece katılımıdır, emeğin bu süreçteki rolüdür. Emeğin bu süreçte yarattığı katma değer ve onun toplumsal paylaşım sürecinde elde ettiği paydır." diye konuştu.

Bilgin, yeni istihdam oluşturmayı öngören her projenin yanında olduklarını, sendikacılığa da önem verdiklerini dile getirdi. Bakanımız Bilgin, salgın nedeniyle dünyada yaşanan ekonomik krizin Türkiye'ye de döviz ve enflasyon anlamında yansımaları olduğunu dile getirerek şöyle dedi: "Dışarıdan transfer edilmiş enflasyonun payını da dikkate almak lazım. Bütün bunlar nasıl aşılacak? Sihirli bir dernek yok, sihir bizim ellerimizde, emekçilerimizin ellerinde, işletmelerimizin rasyonel yönetiminde, yatırımlarında, büyümelerinde. Dolayısıyla bunlara destek vermek bizim görevimiz. Çalışma Bakanlığı olarak da bizim üstümüze düşen bir sorumluluk var. Bu bakımdan biz sanayide istihdam yaratacak her girişimi destekliyoruz. Bu konuda iki uygulama içindeyiz. Birisi üretim sürecine katılım programı başlığında doğrudan doğruya işletmelere iş gücü desteği veriyoruz. İstihdamı destekleyen diğer projemiz de işbaşı eğitim projesi. Bugün de bunu gerçekleştiriyoruz. Burada işletmelerimize eğitim sürecine kattıkları emekçilerin istihdam edilmesi şartıyla, belli bir düzeyde istihdam edilmesi şartıyla, o programların finansmanını biz gerçekleştiriyoruz."

Türkiye'nin büyümesi için istihdamın artması gerektiğini belirten Bakanımız Bilgin, ihracata dayalı büyümenin Türkiye'nin sorun çözme kabiliyetini artıracağını ifade etti.

Konuşmaların ardından Genel Müdürümüz Oğuz Kağan Güldoğan, Nursan Yönetim Kurulu Başkanı Kağan Yamakoğlu ile İşbaşı Eğitim Programı İş Birliği Protokolü imzaladı. Bakanımız Bilgin ve Yamakoğlu işbaşı eğitim programını tamamlayan işçilere de belgelerini verdi.

Programa Kütahya Valisi Ali Çelik, Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, Kütahya Milletvekili Ceyda Çetin Erenler ve Genel Müdürümüz Oğuz Kağan Güldoğan’ın yanı sıra davetliler katıldı.

Genel Müdürümüz Güldoğan Kütahya programı kapsamında İl Müdürlüğümüzü de ziyaret ederek personelle bir araya geldi. İşgücü piyasasına yönelik gerçekleştirilen çalışmaları yerinde inceledi.